Nyitott párbeszéd
Egy vállalkozás egyik legfontosabb építőköve az értékközpontú, nyitott kommunikáció, amely egyben a munkatársak sikeres motivációjának is kulcsa. A belső hibák csaknem 80%-a kommunikációhoz kapcsolódó hibákra vezethető vissza. Fontosnak tartjuk ezért, hogy a munkatársak mindegyike be legyen vonva a napi tevékenységekbe – így tudjuk elérni, hogy minden kollégában tudatosul, hogy részese a közös eredménynek. Ez a szemlélet szól a tiszteletről is – minden munkatárs megérdemli az értékelést és az elismerést.
Átláthatóság
Az alkalmazottak bevonása a döntéshozatali mechanizmusba az átláthatóságot szolgálja. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy mindent mindenhol át kell beszélni, de mindenki tájékoztatni kell a fontos vállalati döntésekről. Mindannyian ismerjük a kizártság kellemetlen érzését, amikor nem a teljes igazságot ismeri meg az ember. A személytelen gondolkodás fájdalmas. Lehet, hogy az „oszd meg és uralkodj” elv a római kori külpolitikában eredményes volt, de a belső kommunikációban ez a vállalat kudarcához vezet.
Kölcsönös bizalom
A helyes kommunikáció csak a kölcsönös bizalomra épülhet. Ha a bizalomra építünk, először nekünk kell a bizalomba befektetni. Ha munkáltatóként bízunk az alkalmazottainkban, akkor ők is bízni fognak bennünk. A vállalatnak bizalom megszerzése érdekében nyíltan és hitelesen kell kommunikálnia. Az alkalmazottak érzik, ha valami nincs rendben. A legjobb kommunikációs stratégia: az igazságnak az asztalon kell hevernie, nem a szőnyeg alatt. Úgy van mód rá egy egészséges hibázás-kultúrát kialakítani, hogy közben teret tudunk biztosítani az újdonságoknak és innovációnak, a hibázás lehetőségét is megengedve. Miután Elon Musk kiemelten beszélt a német mérnöki tudásról, őt kell idézzem: „Ha valami elég fontos, csináljuk meg. Még akkor is, ha minden esély ellene szól”.
Azonosulás a kitűzött célokkal
Ha azt szeretnénk elérni, hogy a munkatársaink felelősséget vállaljanak a közös cél érdekében, akkor világosan kell meghatároznunk a céljainkat, ezeket közösen kell kidolgozni. Egy eredményes, fenntartható vállalat esetében a munkaadó és a munkavállaló céljai közös szálba kell fonódjanak, mint a DNS, és ez határozza meg a vállalat identitását. Ha ezt elérjük, kevesebb lesz a fluktuáció, növekedik a motiváció és az elégedettség. Így lesz vállalkozásunk egészséges.
Kommunikáció, átláthatóság, kölcsönös bizalom és azonosulás a kitűzött célokkal. Ha ezt a négy faktort figyelemmel kísérjük, agilis vállalkozásunk lesz.
A fentiekből látható, hogy az előremutató, pozitív vállalati kultúra nem a kör négyszögesítéséről szól, nincs szükség körökre vagy egyenesekre, az embernek kell a középpontban állnia – szögezte le a bajor kamara elnöke.
A távozó bajor építési miniszter, dr. Hans Reichhart beszédében kiemelte a mérnökök munkájának jelentőségét, hogy képesek voltak tenni valamit a fejlődés érdekében, és nem dugták a fejüket a homokba, amikor munkájuk nehézségekbe ütközött. A mai és a jövőbeli építési projektek esetében különösen fontos az egyre összetettebb feladatokat összeegyeztetni a gazdasággal, az akadálymentességgel és a fenntarthatósággal. Ez a komplexitás magas követelményeket támaszt mindenki számára, aki részt vesz az építmények tervezésében, építésében és karbantartásában. Ezért döntő fontosságú, hogy mindenki a kezdetektől szoros partnerségben együttműködjön.
Ezt követően került sor a két kiemelet előadásra. Philippe Keil és Anselm Bilgri is az emberi tényezőről beszélt előadásában.
A pilóta és a szerzetes
„Ha a csapat nem követ, elvesztél, amikor turbulenciákba kerülsz” – mondta előadásának bevezetőjében, kiemelve, hogy miért nem csak a kapitányon múlik, hogy az utasok biztonságban célba érnek. előadásában beszélt az élet „döntési pontjairól”, azokról a mindennapi kulcsfontosságú pillanatokról, ahol a helyzetből megtanult megoldani váratlan helyzeteket, amikor nem minden ment a terv szerint.
Döbbenetes élménnyel támasztotta alá mondanivalóját, az emberi tényező fontosságával kapcsolatos saját – meghatározó – élményét megosztva hallgatóságával. 8000 óra repült idő tapasztalatával indult haza Egyiptomból néhány évvel ezelőtt, amikor a felszállás közben olyan időjárási jelenség változtatta meg egy pillanat alatt a nyugalmas felszállás folyamatát, ami igen-igen ritka. A szél közel 180 fokos fordulásával az emelő szél helyett a gépet a háta mögé forduló szél elkezdte lenyomni, megszűnt az emelő hatás. Két másodperc alatt kellett dönteni, hogy tudja a 200 utast – és természetesen a gépet – megmenteni. Ez a döntés életre szólóan meghatározta a döntésekről, a csapatmunkáról alkotott véleményét. A teremben kézzel foghatóan érezni lehetett a döbbent csöndet.
Derű és hit volt a két legfontosabb kulcsszó Anselm Bilgri előadásában. Bencés szerzetesi múltja révén rendre hivatkozott Szent Benedek regulájának mondataira, amelyek aktualizálva ma is követendőnek tart. Hilaritas – vidám derű – kell, hogy tetteinket vezérelje. Ezt az iránymutatást a későbbi XVI. Benedek pápától, Ratzinger bíborostól kapta. A szerzetesi életnek hátat fordítva ezt az ajánlást fogalmazta meg a közel ezer mérnök számára, idézve a szerzetei élet szigorú szabályait leíró alapító atya gondolatait. Bemutatta, hogy azok – természetesen behelyettesítve a szerzetes helyére a mérnököt, a kolostor helyére a munkahelyet, vállalkozást, de ma is aktuális iránymutatásokat fogalmaztak meg a mai kor emberének.
Ahogy az egész rendezvény mottója – középpontban az ember – szólt a bevezető előadásban, itt is kiemelt hangsúlyt kapott az emberi tényező a változások korában. Az előadások mellett több jelentős vállalkozás mutatkozott be minikiállítás keretében a kongresszusi központ előterében, ahol a pultok előtti tömegben a látogatók szinte mozdulni nem tudtak.