A Biodóm acélszerkezetének kvázi szabad szerelése
Egy évvel ezelőtt, 2018 karácsonyára, bő négy hónap alatt elkészült a Budapesti Állat és Növénykert jövőbeli látképét legjobban meghatározó Biodóm épület acélszerkezetű lefedése. Az építés nem szokványosan, azonban a speciális szerkezet kialakítás által lehetővé tett módon, kis darabokban, kvázi szabad szereléssel történt. A szabályos felületek szabad szerelésnek önmagában is megvannak a sajátosságai. Az ettől való részleges eltérés szüksége szabad formájú felület esetén pedig további, megismerésre váró nehézségeket eredményezett.
Dr Merczel Dániel Balázs
Bükkösi Raymond
A szerkezet rövid bemutatása
A Biodóm kupolája egy szabad formájú, háromszögekből felépülő acél rács. A szabad forma jelentése az, hogy az alak nem hasonlítható egy szabályos poliéderhez vagy bármilyen térmértani szabályos felülethez. A Biodóm négy dómra bontott a képen jelölt módon, melyeket lapos vápák határolnak el egymástól. A dóm teljes vetített alapterülete ~17.000 m2, magassága 36 m a tetőponton és 964 tonna acélból készült, ami kimagaslóan alacsony 56 kg/m2-es acélfelhasználást jelent. Ekkora területre ilyen kevés anyagból egyetlen oszlop nélkül tetőt készíteni roppant gazdaságos, ami az esztétika mellett alátámasztja a szerkezeti forma létjogosultságát.
A dómot összesen 1502 db azonos átmérőjű, csőszelvényű rúd alkotja, melyek három kitüntetett irányban futó párhuzamos alkotósereghez illesztettek. A peremek kivételével a rudak hatágú csillag csomópontokban találkoznak. A csillagok a rudakhoz homloklemezes, rejtett csavaros kapcsolattal rögzítettek nyomatékbíró módon.
A nyomatékbíró kapcsolatra azonban nem azért van szükség, mert a szerkezet hajlított. Lokális zavaroktól eltekintve a szerkezet a háromszögelésnek köszönhetően döntően tengelyirányú erőkkel visel minden irányú és elrendezésű terhet. Ezek a belső erők többnyire nyomóerők, melyek miatt stabilitási problémák merülhetnek fel főként azokon a részeken, ahol nincs szemmel is jól látható kétirányú görbülete a felületnek. A négy-csavaros kapcsolat ezt hivatott orvosolni. A homloklemezes kapcsolat továbbá a peremzavarok miatt előálló nyomatékok felvételére is alkalmas.
A szabad szerelés lényege, hogy a szerkezet kis darabokból sok lépésben kerül összeállításra végleges helyén oly módon, hogy minden újabb darabot a már meglévő szerkezethez erősítünk hozzá, gyámolító állványzat és merevítések nélkül. A már meglévő szerkezetnek tehát minden az építés során előálló ideiglenes állapotban önhordónak és meglehetősen merevnek kell lennie, hogy nagy alakváltozások ne lehetetlenítsék el az újabb darabok illesztését.
A Biodóm szerelése során általános esetben három rúdból és egy csillagból álló ütemek kerültek egyszerre beemelésre. Egy ilyen emelési egység egy háromlábú bakállványnak a torz példája, ami biztosítja, hogy odafent komolyabb erőlködés nélkül is gyorsan rögzíteni lehessen a három rúdvéget (megj.: kinematikailag határozott egységek). A szerelés tehát sok kis darabban elvégezhető, azonban a meglévő szerkezet nem lehet teljeséggel megtámasztatlan. Ennek oka, hogy a szabad formájú felületen kiterjedten találhatók kedvezőtlen alakzatok, mint például vápák, konkáv szerkezeti egységek, kis görbületű részek. A szerkezet ugyan bármely ideiglenes állapotában teherbíró, azonban a szerelés alatt álló szabad perem nem elég merev, hogy ahhoz az újabb ütemek problémamentesen szerelhetők legyenek. A mindenkori szabad peremet ezért néhány állvánnyal szükséges gyámolítani ahhoz, hogy az alakváltozások egy elfogadható határérték alá csökkenjenek. Ezekről az állványokról kézi emelővel a szerkezet korlátozott mértékben vissza is emelhető. Egy időben legfeljebb 4 állvány szükséges, ezeket azonban viszonylag gyakran kell elbontani és pár sorral előrébb újra építeni. Tehát összességében kevés állvány anyag, de az sok pozícióban szükséges. A fokozatosan előre haladó gyámolítás szüksége miatt neveztük el a szerelés menetét kvázi szabad szerelésnek.
Annak érdekében, hogy a szabad perem elmozdulásai minimalizálhatók legyenek a szerelés tervezése során minden egyes ideiglenes állapotot többszöri iterációval, több mint 1000 analízissel megvizsgáltunk, és így határoztuk meg az emelési ütemek sorrendjét, az állványok helyét és építésük, bontásuk ütemét. A továbbiakban kiértékeltünk minden egyes emelési egységet is, hogy megadjuk azok tömegközéppontjának helyét, a végpontok relatív magasságát és a szükséges emelő kötelek hosszát. Az így elkészített több száz oldalas szerelési dokumentáció azt hivatott biztosítani, hogy a szerelés sebészi pontossággal, meglepetések nélkül végrehajtható legyen. A teljes, soktényezős projekt előrehaladása azonban szükségessé tette, hogy kezdeti elképzeléseinket revideáljuk, támogatva ezzel a vállalkozás sikerét.