MMK Akusztika Tagozat – Utolsó módosítás: 2024.10.02.
1. Alkalom: 2024. október 10.
Tervezett időpont: 2024. október 10. 9:00-15:30
Rendezvény jellege: MMK program – személyes jelenléttel (szervező: BPMK és Akusztikai Tagozat)
Helyszín: BPMK Irodaház (cím: 1117 Budapest, Kaposvár utca 5-7.)
Program:
A szakmai továbbképzési nap fő témája a könnyűszerkezetes épületekkel, épületszerkezetekkel kapcsolatos akusztikai feladatok. Az előadások a könnyűszerkezetes, ezen belül kiemelten a CLT paneles építés építészeti, épületszerkezeti és akusztikai tervezésének kérdéseire, problémáira illetve az evvel kapcsolatos feladatok összehangolására világítanak rá.
9:15-10:00
Cím: CLT építészek és mérnökök között – Mi a CLT?
Előadó: Murka István építész vezető tervező, CLT Innowood Hungary Kft.
Tartalom: CLT technológia, anyagok és gyártási folyamatok. Előregyártott ragasztott tömörfa szerkezetek. Mit készítenek CLT- ből? Hogyan használjuk a CLT-t? Előnyök és kihívások.
10:15-11:00
Cím: Mitől nehéz a könnyű? 1. Avagy: a könnyűszerkezetes épületek építészeti – épületszerkezeti problémái
Előadó: Páricsy Zoltán, okl. építészmérnök, környezettudatos építési szakmérnök, BME Épületszerkezettani Tanszék
Tartalom: Könnyűszerkezetes épületek előnyei, hátrányai. Tervezési, építési szempontok. Épületszerkezeti és épületfizikai kérdések, feladatok. Mai kihívások, lehetőségek.
11:15-12:45
Cím: Mitől nehéz a könnyű? 2. Avagy: a könnyűszerkezetes épületek akusztikai kérdései
Előadó: Mesterházy Beáta, okl. építészmérnök, szigetelő szakmérnök, akusztikai szakértő, BME Épületszerkezettani Tanszék
Tartalom: Épületakusztikai tervezés feladatai, könnyű vs. nehéz szerkezetek hangszigetelési jellemzői, csomópontok hatása a kerülőutas hangterjedésre, tipikus könnyű épületszerkezetek, CLT szerkezetek jellemző megoldásai.
13:45-14:30
Cím: CLT a tervezőasztalon és a gyakorlatban
Előadó: Murka István építész vezető tervező, CLT Innowood Hungary Kft.
Tartalom: Tervezési folyamatok: jellemző paraméterek, teljesítmények, követelmények – műszaki megoldások, technológiai tervezés, rétegrendek, csomópontok. Építés és kivitelezés folyamatok: Hogyan épül? Mérnöki támogatás, Digitális eszközök. Hazai példák, nemzetközi példák.
14:45-15:30
Cím: Léghanggátlási, lépéshangszigetelési és kerülőutas hangterjedési vizsgálatok és eredmények CLT szerkezeteken
Előadó: Horváth Zoltán, okl. építőmérnök, zaj- és rezgéscsökkentési szakmérnök
Tartalom: A vizsgálatok és az eredmények bemutatása. Főbb tendenciák és tanulságok a CLT szerkezetek épületakusztikáját illetően.
2. Alkalom: 2024. november (tervezet)
Rendezvény neve: Akusztikai szakmai továbbképzés
Rendezvény jellege: MMK program – személyes jelenléttel (szervező: BPMK és Akusztikai Tagozat)
Időtartam: 2024. november (tervezet)
Helyszín: BPMK Irodaház (cím: 1117 Budapest, Kaposvár utca 5-7.)
Program:
A szakmai továbbképzési nap témája a hőszivattyús hűtés- és fűtés rendszerek illetve az ezekkel kapcsolatos épület zaj- és rezgésvédelmi feladatok. Az előadások a zaj- és rezgésforrás hőszivattyú berendezésekkel kapcsolatos alapvető ismereteket, a hőszivattyúk rezgéscsillapításának tervezési kérdéseit, illetve a hőszivattyúk zajvédelmi problémáit és a zajcsökkentéssel kapcsolatos módszereket foglalja össze.
9:00 – 10:30
Cím: Hűtő-, klíma- és hőszivattyú berendezések, akusztikai szempontok
Előadó: Szecsődi Szabolcs okl. gépészmérnök, főmérnök, Craft Klíma- és Hűtéstechnika Kft.
Rövid összefoglaló: A technológia fejlődése és az igények növekedése elkerülhetetlenné teszi a hűtő-, klíma- és hőszivattyú berendezések rohamos elterjedését az ipari-kereskedelmi nagyságrendektől kezdve a háztartási léptékig. Ez a fejlődés magával vonja az energiaigények növekedését is, a megújuló energiák terén komoly fejlődés tapasztalható: a szélerőművektől, napelemparkoktól a háztartási napelem rendszerig. Azonban a berendezések üzeméből adódó környezetvédelmi hatások, környezetterhelések, városképi megjelenések, és globális hatások, és így a zajterhelés, zaj elleni védekezés is a legtöbbször a háttérbe szorulnak. Ez az előadás részben ezt a hiányt próbálja pótolni: A hűtő- és hőszivattyú berendezések és rendszerek elméleti alapjai, környezetvédelmi vonatkozásai, a hűtőközegek és az ezekre vonatkozó jogszabályok ismertetése; hűtő- és hőszivattyú berendezések rendszerezése, tervezési, kiválasztási, üzemeltetési alapelvek; energetikai optimalizálás, környezetre gyakorolt hatások, és ezek elleni védekezési lehetőségek. A megfelelő ismeretek birtokában könnyebb a káros hatások elleni védekezés is. Néhány tervezési, üzemeltetési példa, esettanulmány jelleggel.
10:45 -12:15
Cím: Gépek rezgéscsillapításának tervezési kérdései
Előadó: Horváth Zoltán okl. építőmérnök, zaj- és rezgéscsillapítási szakmérnök, ügyvezető, CDM Stravitec Kft.
Rövid összefoglaló: Modern épületek gépészeti berendezései. Új trendek, új kihívások az épületek gépészeti rendszereit illetően. Főbb géptípusok rezgéscsillapítás szempontjából. Tervezési alapelvek, egy- és többszabadságfokú tömeg-rugó rendszerek. A rezgéscsillapításhoz használt főbb anyagok. Jellemző építészeti kialakítások. Tervezési szempontok „kommunális” és ipari berendezések esetében. Esettanulmányok.
13:00 – 14:30
Cím: Nincs új a nap alatt, vagy mégis – hőszivattyúk zajcsökkentése
Előadó: Dr. Koscsó Gábor okl. gépészmérnök, ügyvezető igazgató, címzetes egyetemi docens, Hangmérnök Kft.
Rövid összefoglaló: Épületek fűtésére napjainkban kazánok helyett számos esetben hőszivattyút alkalmaznak. A hőszivattyúk számos előnyös tulajdonsága mellett, a hátrányai között kiemelt helyen szerepel a nagy zaj- és rezgéskibocsátás. A nagy teljesítményű, zajos berendezések elhelyezése zajtól védett környezetben újszerű, vagy ismert, de korábban ritkán alkalmazott zajvédelmi megoldások alkalmazását teszik szükségessé. Hőszivattyúk zajkeltése, a csendes berendezés kialakításának és a csendes üzemeltetés szempontjai. Zajvédelmi előírások, tervezés rendeleti- vagy komfort határtértékre? Hőszivattyúk általános zajcsökkentési módszertani elvei. Rezgésszigetelés, zajárnyékoló fal, zajvédő tok és hangtompító méretezése, gyakorlati szempontok a tervezéshez.
Összeállította:
Dr. Koscsó Gábor okl. gépészmérnök
MMK AT alelnök, továbbképzési felelős