MMK Akusztika Tagozat (utolsó módosítás: 2023.09.29.)
1. Alkalom, 2023. május 19. (péntek)
Rendezvény neve: Akusztikai szakmai nap
Rendezvény jellege: külső program (szervező: OPAKFI)
Időtartam: 2023. május 19. 8:30-15:00
Helyszín: Herman Ottó Intézet Konferenciaközpont (cím: 1223 Budapest, Nagytétényi út 190.)
Részletes program:
8:30-9:15
Cím: Lépések a gyermekek hallásvédelmében
Előadó: Prof. Dr. Vicsi Klára, BME egyetemi magántanár
Rövid összefoglaló: A gyermekek hallásvédelmét zászlóra tűzve a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Akusztikai Osztályközi Állandó Bizottsága (AOB) szakembereinek kezdeményezésére szakértői csoportok jöttek létre vezető szakemberek bevonásával, akik széleskörű kutató és felmérő munkába kezdtek. Az eredmények egyértelműen alátámasztják, hogy a gyermekeket érő zajterhelést megfelelő szabályozással szükséges korlátozni, ezzel védve a felnövekvő generáció hallását. Az előadás betekintést nyújt a szakértői csoportok munkájába, a gyermekeket érő zajterhelés vizsgálat eredményeibe és a rendeleti szabályozásának mai magyarországi helyzetébe.
9:30-10:15
Cím: Gyermekek hallásvédelme mérnöki szemmel
Előadó: Dr. Márki Ferenc, BME egyetemi docens, laborvezető
Rövid összefoglaló: A hallásvádelem szabályozásának alappillére a szabványos mérési eljárás és ellenőrzési metódus kidolgozása, mely biztosítja a zajterhelés meghatározásának szükséges pontosságát és a mérések megbízható reprodukálhatóságát. Az előadás a hallásvédelem mérnöki szempontjait járja körül. Felveti annak kérdését, hogy a zajterhelés meghatározása során mit és milyen módszerrel lehet és érdemes vizsgálni, például az időben változó zaj jellemzésére széleskörűen használt egyenértékű A-hangnyomásszint objektív értéke milyen kapcsolatban van a szubjektív érzettel, illetve ennek jellemzésére milyen egyéb objektív paraméterek használhatók.
10:30-11:15
Cím: Mozik hangosságának kérdései
Előadó: Márkus Tamás, Mafilm Audio korábbi vezető hangmérnöke
Rövid összefoglaló: A hangosság esztétikai és technikai kérdései napjaink média kultúrájában. A hangosság szerepének és fontosságának felismerése, mérése, szabványosítási törekvései. Érdekek és ellenérdekek az alkotók és a fogyasztók szemszögeiből. Hangosságháború – győztesek és vesztesek.
11:30-12:15
Cím: Hallásunk megóvása gyermekkorban orvosi szempontból
Előadó: Dr. Gáborján Anita, fül-orr- gégész, SOTE egyetemi adjunktus
Rövid összefoglaló: A lakosságot, és különösen a gyermekeket érő egyre magasabb környezeti zajterhelés egészségkárosító hatása közismert. Gyermekeinket a nagy hangosságú zene hallgatása, a zártterű színházakban, előadó helyiségekben, mozikban, illetve az egyéb rendezvényeken felhangzó nagy hangerővel kisugárzott akusztikai jelek hosszútávon is mérhető, végleges halláskárosodással fenyegetik. Az előadás bemutatja a hallás biológiai és orvosi alapjait és szempontjait, a nemzetközi orvosi tudományos hátteret, valamint az ide kapcsolódó magyarországi tudományos eredményeket. Az előadás betekintést nyújt a rendezvények előtt és után végezhető hallásvizsgálatokról, pl. az un. otoakusztikus emisszió mérésről, amely speciálisan a belsőfül működését (szőrsejteket) vizsgáló objektív mérési módszer és annak eredményeiről.
13:15-14:00
Cím: Kisgyermekek és fiatalok interaktív, játékos szemléletformálása, edukációja az akusztika, a környezeti zaj és a hallásvédelem területén
Előadó: Berndt Mihály, Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. – intézeti főtanácsadó
Rövid összefoglaló: Környeztünk egyre zajosabbá válik, egészségveszélyeztető és károsító hatások érnek bennünket nap mint nap. Különösen veszélyes ez a fejlődésben levő gyermekek, fiatalok számára. A környezeti nevelés területén azonban ez a terület „mostohagyereknek” számít. Ezt felismerve a szakterület lelkes művelői pár éve példaértékű és sikeres lépéseket tettek ebbe az irányba, mely során az egyes korosztályokhoz illeszkedő szemléletformáló tematikus oktatóprogramokat dolgoztak ki. Az előadásban ennek eredményeiről szeretnénk beszámolni abban a reményben, hogy a jövőben összefogással, kiterjedtebb támogatással komolyabb lépéseket is tehetünk e téren.
14:15-15:00
Cím: Az oktatási épületek építészeti akusztikai feladatai
Előadó: Nagy Attila Balázs BME mérnöktanár, laborvezető
Rövid összefoglaló: A gyermekek jelentős időt töltenek oktatási intézményekben, bölcsődékben, óvodákban, iskolákban. Alapvető fontosságú, hogy e környezet akusztikai minősége megfelelően támogassa az oktatási épületek fő funkcióját, elsősorban a kommunikációt, így segítve a tanulást és koncentrációt, de az oktatási épületekben megjelenő egyéb, pl. sport, vagy zenei célú helyiségek esetében is alapvető követelmény a megfelelő akusztikai környezetet biztosítása. Az előadás tervezési példák segítségével bemutatja az átalános és speciális szituációkat, foglalkozik az oktatási épületek akusztikai minőségére vonatkozó követelményeivel, és az egyes követelmények közötti összefüggésekkel.
Alkalom, 2023. november 28. (kedd)
Rendezvény neve: Akusztikai és egészségügyi műszaki szakmai továbbképzés
Rendezvény jellege: MMK program – személyes jelenléttel (szervező: BPMK)
Időtartam: 2023. november 28. 9:00 – 15:00
Helyszín: BPMK Irodaház (cím: 1117 Budapest, Kaposvár utca 5-7.)
Részletes program:
9:00 – 10:30
Cím: Akusztika az egészségügyi műszaki tervezésben
Előadó: Pólya Endre okl. villamosmérnök, műszaki osztályvezető
Rövid összefoglaló: Egészségügyi intézmény tervezés műszaki feladatai, a kórháztechnika jelentése és szakterületei. Az orvostechnológiai tervezésre vonatkozó előírások, szabályok. Újonnan elkészült betegellátó épületek üzemeltetésével, karbantartásával kapcsolatos mérnöki feladatok. Régi épületek működtetése, karbantartása, korszerűsítése során megoldandó problémák. Zaj- és rezgésforrások betegellátó épületekben, az épületre ható külső, és az épületen belüli zajforrások, az emberek által keltett zajok. Előírások, szabványok, elvárások az egészségügyi intézmények kialakításához a megfelelő akusztikai környezet biztosítása érdekében. Épületakusztikai (épület zaj- és rezgésvédelemi), illetve teremakusztikai feladatok az egészségügyi épületekben, a betegek és dolgozók, illetve a műszerek és berendezések védelme érdekében. Akusztikai elven működő egészségügyi vizsgáló műszerek és terápiás berendezések. Egyedi előírások egészségügyi épületekben a felhasznált építőanyagokkal, akusztikai termékekkel kapcsolatban. Zajvédelmi megoldások és a higiénia a betegellátó helyiségekben, higiéniai feltételek biztosítása a szokásos akusztikai anyagok (hangelnyelő fal felületek, abszorberes kulisszás hangtompító hangelnyelő betétek, …) alkalmazása esetén. Zajvédelmi megoldások és a tűzvédelem a gyógyítás épületeiben. Régi egészségügyi épületekben előforduló hiányosságok a zaj- és rezgésvédelem terén, megoldások a helyzet javítására, esettanulmány bemutatása.
10:45 -12:15
Cím: Hőszivattyú áldás vagy ártás – épületek korszerű hűtése és fűtése a zajmérnök szemével
Előadó: Dr. Koscsó Gábor okl. gépészmérnök, ügyvezető igazgató, címzetes egyetemi docens
Rövid összefoglaló: Épületek fűtésére napjainkban kazánok helyett számos esetben hőszivattyút alkalmaznak. A hőszivattyúk előnyei, a gazdaságos üzem, hűt és fűt, a működéséhez elektromos áram kell, nincs füstgáz kibocsátás. Hátránya a nagy zaj- és rezgéskibocsátás, hidegben a gazdaságosság korlátozódik és alternatív fűtési megoldás kell, nagy levegő szükséglet és hőszennyezés. A nagy teljesítményű, zajos berendezések elhelyezése zajtól védett környezetben újszerű, vagy ismert, de korábban ritkán alkalmazott zajvédelmi megoldások alkalmazását teszik szükségessé. Hűtéstechnikai alapok, hűtőgép körfolyamat, különböző hűtőgép és hőszivattyú géptípusok. Hőszivattyúk zajkeltése, a csendes berendezés kialakításának és a csendes üzemeltetés szempontjai. Zajvédelmi előírások, tervezés rendeleti- vagy komfort határtértékre? Hőszivattyúk általános zajcsökkentési módszertani elvei. Rezgésszigetelés, zajárnyékoló fal, zajvédő tok és hangtompító méretezése, gyakorlati szempontok a tervezéshez.
13:00 – 14:30
Cím: A teremakusztikai tervezés korszerű módszerei – szempontok az építészeti tervezéskor egészségügyi épületekben
Előadó: Alabárdos Zsuzsanna villamosmérnök, mérnök tanár
Rövid összefoglaló: Az akusztika tudományterületeinek bemutatása, az építészeti akusztika főbb területei, a teremakusztikai tervezés fontossága. A hang néhány alaptulajdonsága, hangterjedést jellemző különböző fizikai paraméterek, hangvisszaverődés, hangelnyelés. Geometriai visszaverődések sík, konvex és konkáv felületekről, nem geometriai visszaverődések. Nyitott pórusú anyagok, membránok, rezonátorok. Teremakusztikai alapismeretek, a zárt terek hangzását befolyásoló tényezők (térfogat, a teljes határoló felület, a terem alakja, a beépített anyagok jellemzői). A hangtér felépülése, teremrezonancia. Zárt tereket, termeket jellemző mennyiségek, teremakusztikai paraméterek: impulzusválasz, utózengési idő, lecsengési görbe (Energy Decay Curve, EDC), hangtisztasági fok (Clarity, C), időkésés retesz (Initial Time Delay Gap, ITDG), oldalirányú energia-hányad (Lateral Energy Fraction, LF), mélyhang-arány (Bass Ratio, BR), magashang arány (High Ratio, HR), beszédérthetőségi index (STI, RaSTI). Szabványok, ajánlások összefoglalása. A teremakusztikai tervezés sajátosságai stúdiók, hangfelvételi helyiségek, előadó termek, színházak, koncert termek, oktató helyiségek, gépészeti terek esetében. Épületakusztikai és teremakusztikai feladatok kórházakban, egészségügyi épületekben. Egészségügyi célú helyiségek optimális akusztikai paraméterei, esettanulmányok.
Összeállította:
Dr. Koscsó Gábor
MMK AT továbbképzési felelős, a tagozat alelnöke