Tagságtovábbképzés

Szakmai továbbképzések 2022

MMK Akusztika Tagozat (utolsó módosítás: 2023.10.12.)

1. Alkalom, 2022. május 20. (péntek)

Rendezvény neve: Jubileumi akusztikai szakmai nap
Rendezvény jellege: külső program (szervező: OPAKFI)
Időtartam: 2022. május 20. 9:00-14:15
Helyszín: Herman Ottó Intézet Konferenciaközpont (cím: 1223 Budapest, Nagytétényi út 190.)

Részletes program

Program:

9:00-9:20          Megnyitó (Mesterházy Beáta, az OPAKFI Akusztika szakosztály elnöke, Bozzay Péter, a Herman Ottó Intézet Non-profit Kft. ügyvezető igazgatója)

9:20-10:00        Az akusztika elmúlt évtizede (Borsiné Arató Éva akusztikus szakértő, Arató Akusztikai Kft.)

10:00-10:25      Teremakusztika: a dolgok állása (Fürjes Andor akusztikai szakértő, Aqrate Akusztika Kft.)

10:45-11:10      Az elektroakusztika elmúlt 10 éve (Dr. Balogh Géza – Balogh Géza, Intertongroup)

11:10-11:35      A környezeti zajvédelmi szabályozás felülvizsgálata (Berndt Mihály – Lukács András, Herman Ottó Intézet)

13:00-13:25      Akusztika az oktatásban – oktatás az akusztikában (Alabárdos Zsuzsanna akusztikai szakértő, Szent István Király Zeneművészeti Szg.)

13:25-13:50      Épületakusztika – fokozott hangszigetelési igények és lehetőségek (Csott Róbert – Ilyés László, ’95.Apszis Bt.)

13:50-14:15      Hangszermodellezés: Alkalmazások, eredmények és kihívások (Dr. Fiala Péter – Dr. Rucz Péter)


2. Alkalom, 2022. november 16. (szerda)

Rendezvény neve: X. INTERTON Egyetem
Rendezvény jellege: külső program (szervező: INTERTON Kft.)
Időtartam: 2022. november 16. 9:00-16:00
Helyszín: Magyar Zene Háza előadóterem, cím: 1146 Budapest, Olof Palme stny. 3.

Részletes program:

9:15-10:00
Cím: A Magyar Zene Háza teljes története
Előadó: Balogh Géza (INTERTON Group)

Rövid összefoglaló: A Magyar Zene Háza nemzetközi szinten is kiemelkedő színvonalú létesítmény, az INTERTON Group életében fontos mérföldkőnek számít, hiszen fennállásunk óta az eddigi legkomplexebb audiovizuális és vezérlő rendszert terveztük és telepítettük a helyszínen. Az előadáson betekintést engedünk a színfalak mögé, a résztvevők áttekintést kapnak a folyamatokról a koncepció alkotástól az átadásig, valamint azt is megtudhatják, milyen kihívásokkal kellett szembe néznünk, illetve milyen újdonságnak számító megoldásokat alkalmaztunk egy-egy attrakció kapcsán.

10:15-11:00
Cím: A Magyar Zene Háza akusztikai tervezése, megvalósulása
Előadó: Borsiné Arató Éva (Arató Akusztikai Kft.)

Rövid összefoglaló: A Magyar Zene Háza tervezése 2014-ben a tervpályázattal kezdődött, melyet a Sou Fujimoto Architects japán építésziroda nyert meg. Első kérdés az akusztikai tervezéssel kapcsolatban kézenfekvő: az épület lényegét jelentő csupa üveg felület hatása hogyan kezelhető akusztikailag (épület akusztikailag és teremakusztikailag is)? Ezeknek a kérdéseknek a megválaszolására a japán NAGATA Acoustics irodát kérték fel. Az építészeti tervezési munka véghezviteléhez magyar partner bekapcsolódására is szükség volt, a helyi építész partner az M-Teampannon Építészmérnöki Kft. volt. Az épület- és teremakusztika területén magyar résztvevőként az Arató Akusztikai Kft. nézett szembe a nem mindennapi kihívásokkal. A tervezés folyamatáról, a munkamegosztásról és a végeredményről számol be az előadás.

11:15-12:00
Cím: Térhang és szinesztetikus immerzív audiovizualitás a gyakorlatban, a hallás természete
Előadó: Halász Péter (Spatial Sound Institute, ex. vezérigazgató; Sepia Sound Studio, alapító)

Rövid összefoglaló: Az Evolve című immerzív A/V darab dekonstrukciója, létrehozásának bemutatása, használt módszerek, szoftverek és a köztük fennálló kommunikáció. Kitekintés a használatban lévő egyéb technológiai megoldásokra. Térhang és immerzív élmények a hallás és érzékelés természetének kontextusában.

12:30 – 13:00 Gyakorlati bemutató a Hangdómban (akusztikai továbbképzési nap ajánlott program)

13:15-14:00
Cím: A látvány fizikája – Al Wasl Dome EXPO2020 Dubai
Előadók: Vaspöri Tamás (Maxin10sity) és Schmid András (VISUA)

Rövid összefoglaló: A világ legnagyobb dómvetítésével először tavaly találkozhatott a nagyközönség a Dubai Expo 2020 megnyitó ünnepsége alkalmával. Az egyedülálló Al Wasl Dome megalkotása a nemzetközi audiovizuális iparág csúcsteljesítménye – erről az installációról és a dómvetítés alapjairól tartanak előadást a Maxin10sity és VISUA képviselői.

14:15-15:00
Cím: Immerzív audio – és ami mögötte van: egy zengető rövid története
Előadó: Dr. Huszty Csaba (ENTEL Műszaki Fejlesztő Kft.)

Rövid összefoglaló: Az utóbbi évtized egyik fő hangstúdiótechnikai hívószava az immerzív audió. Mit is jelent ez valójában, hol és mire használják? Dr. Huszty Csaba egy hazai fejlesztésű zengető példáján mutatja be a térhatású formátumok és hangzások új irányait és lehetőségeit.

15:15-16:00
Cím: Valós idejű mélységfeldolgozó technológiák, VR, AR and MR feladatokhoz
Előadó: Koscsó Ferenc (Koscso Media Engineering Kft.)

Rövid összefoglaló: Valós idejű mélységfeldolgozó technológiák, VR, AR és MR feladatokhoz, LED háttérvetítéses filmes speciális effektekhez, streaminghez és televíziós alkalmazásokhoz. Vége a zöld hátteres időknek? Válhat-e filmes trükk eszközzé a mobiltelefonunk? Az előadáson ezekre a kérdésekre is választ kapunk.


3. Alkalom, 2022. november 22. (kedd)

Rendezvény neve: Akusztikai szakmai továbbképzés
Rendezvény jellege: MMK program – személyes jelenléttel (szervező: BPMK)
Időtartam: 2022. november 22.  9:00 – 16:00
Helyszín: BPMK Irodaház (cím: 1117 Budapest, Kaposvár utca 5-7.)

Részletes program

10:00 – 11:30
Cím: Épületek közlekedési zaj elleni védelme
Előadó: Mesterházy Beáta tudományos segédmunkatárs

Rövid összefoglaló: Bevezetés, közlekedési zaj jellemzői, zajárnyékolás növényzettel, zajárnyékolás épített objektumokkal, az épületek telepítésének, elhelyezésének lehetőségei, következményei, homlokzati szerkezetek akusztikai feladatai, homlokarti szerkezetek akusztikai termékjellemzője, laboratóriumi vizsgálata, falazott szerkezetek jellemzői, homlokzatburkolatok jellemzői, nyílászáró szerkezetek jellemzői, tetőszerkezetek jellemzői, homlokzatszerkezetek közlekedési zaj elleni méretezésének módszere és speciális problémái, a helyiségek geometriájának hatása, üvegezési arány hatása, helyiségek hangelnyelése, energetikai szempontból korszerű szerkezetek hangszigetelésének értékelése, esettanulmányok, összegzés.

11:45 -13:15
Cím: Repülőgépzaj hatása: akusztika vagy pszichológia? (avagy Repülőgépzaj hatása: akusztikai és nem-akusztikai tényezők)
Előadó: Dr. Márki Ferenc egyetemi docens, laborvezető

Rövid összefoglaló: Az akusztikában hagyományosan mindent dB-lel írunk le, minősítünk. Ennek megfelelően ugyanígy járunk el akkor is, amikor jogilag azt fogalmazzuk meg, hogy mi az, ami „túl hangos”, azaz kezdeni kell vele valamit a lakosság védelme érdekében. A repülőgép-zaj sem kivétel ez alól: az egyes gépek repülési engedélyét EPNL (Effective Perceived Noise Level – effektív érzékelt zajszint) kritériumok betartásához kötik, a repterek tolerálandó zaját pedig LDEN (Day-Evening-Night Level – nappali-esti-éjszakai zajmutató) értékek alapján határozzák meg. Mindkettő annyiban „több”, mint az alap (dB-ben kifejezett) hangnyomásszint, hogy a zaj valamilyen szubjektív különösen zavaró jellemzőjét súlyozó tényezőkkel figyelembe veszik. Sajnos az derült ki, hogy a repülőgépzaj esetében ezen túlmenően a nem-akusztikai (viszony a reptérhez, félelmek, hírek, stb.) tényezőknek sokkal nagyobb jelentősége van a zaj megítélése szempontjából, mint egyéb zajforrásoknál. Az előadásban a repülőgépzaj emberre gyakorolt hatása lesz a fókuszban, egységben kezelve az objektív és a szubjektív tényezőket.

14:00 – 15:30
Cím: Gondolatok a közlekedési zaj- és rezgésvédelem területéről
Előadó: Dr. Tulipánt Gergely egyetemi docens

Rövid összefoglaló: A műszaki akusztikai és környezeti zajvédelemi alapfogalmak. Alapvető forgalomtechnikai, járműdinamikai és közlekedési pályákkal kapcsolatos ismeretek a zaj- és rezgésvédelem szempontjából. Az egyes közlekedési ágazatok zaj- és rezgésforrásai. A közlekedési zaj- és rezgéscsökkentés primer, valamint szekunder módszerei. Közlekedési létesítmények tervezésének akusztikai szempontjai, területrendezési kérdések. A teljes közlekedési folyamat globális értelemben vett zajvédelme. A közlekedési folyamatok által okozott zaj és rezgés elleni védekezés néhány aspektusának, aktualitásának bemutatása a szemléletformálás érdekében.

Összeállította:
Dr. Koscsó Gábor
MMK AT továbbképzési felelős, a tagozat alelnöke