Az Akusztikai Tagozat 2021. évi továbbképzései az ősz folyamán lesznek. Az AAAA konferencia első napja mellett két önálló továbbképzési napot tartunk.
1. alkalom, 2021. szeptember 23.
Program:
Program: AAAA 2021. Budapest, 9th Congress of the Alps Adria Acoustic Association
Szervező: OPAKFI, időtartam: 10:00-16:00 (a konferencia első napja), helyszín: Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. (1223 Budapest, Park utca 2.).
A konferencia témakörei: építészeti akusztika, teremakusztika, környezeti közlekedési és gépészeti zaj- és rezgésvédelem, elektroakusztika, zenei akusztika, mérési és vizsgálati módszerek és az akusztikai szabályozás területei. A meghívott előadók repülési zaj, épületakusztika és teremakusztika témákban kaptak felkérést előadások tartására. A konferenciát szakmai kiállítás egészíti ki.
2. Alkalom, 2021. október 7. (csütörtök)
Program:
10:00 – 11:30
Előadó: Dr. Augusztinovicz Fülöp BME professor emeritus
A zaj- és rezgésvédelem numerikus módszerei – Rezgésszigetelések tervezésének módszerei
Tartalmi összefoglaló: A rezgésszigetelés szükségességének indoklása. Elemi rezgőrendszerek: egy szabadságfokú rendszer, több szabadságfokú rendszerek. A rezgésvédelem háromféle feladata és megközelítése: a gép saját rezgésének csökkentése, a környezetre gyakorolt hatás csökkentése és a környezetből származó rezgés csökkentése. Sajátfrekvenciák 6-szabadságfokú rendszerek esetén. Még bonyolultabb esetek: homogén szabályos téglatest egyforma rugókon, szabálytalan test egyforma rugókon, szabályos test nem egyforma rugókon, szabálytalan test nem egyforma rugókon, sajátfrekvenciák számítása és összefoglalás. Rezgésszigetelő elemek, anyagok: anyagjellemzők, statikus és dinamikus merevség fogalma, különbözőségei, nemlinearitások és következményeik. Támaszelem típusok: acélrugók és elasztomerek. Esettanulmányok, projektek. Épületek talajrezgés és szerkezeti zaj elleni védelme. A problémakör négy fő eleme: szigetelési rendszer kiválasztása, számítási modell meghatározása, kivitelezés, utólagos ellenőrzés. A lesugárzott zaj számítása. Kivitelezett projektek: új présgép elhelyezése meglevő üzemben, a Művészetek Palotája rezgésszigetelése, egy prágai lakóépület tervezése a prágai metró közelében. A korrekt kivitelezés szabályai és lehetséges buktatói.
11:45 – 13:15
Előadó: Mesterházy Beáta
Az épületakusztikai minőség biztosításának építészeti lehetőségei – szerelt falszerkezetek gyakorlati alkalmazása
Tartalmi összefoglaló: A továbbképzés anyaga a szerelt falszerkezetekre vonatkozó hangszigetelési követelményeket, a szerkezetek hangszigetelési teljesítőképességét, a szerkezeti elemek hangszigetelésre gyakorolt hatását, a helyszíni hangszigetelés meghatározására alkalmas méretezési módszert és azokat a jellegzetes tervezési és kivitelezési hibákat mutatja be, melyek hatással vannak a helyszíni körülmények között kialakuló léghangszigetelésre. E szerkezetek alkalmazására leggyakrabban iroda-, oktatási- és szállás épületekben kerül sor, a képzési anyag egy irodaépület esettanulmányán keresztül mutatja be a szerelt falak helyszíni hangszigetelésének tervezését, a méretezési módszert, mely során egészen a csomóponti kapcsolatok akusztikai szempontból történő meghatározásáig jutunk el.
14:00 – 15:30
Előadó: Dr. Huszty Csaba
A teremakusztikai tervezés korszerű eszközei – optimalizáló méretezés
Tartalmi összefoglaló: A teremakusztikai tervezés műszaki kritériumrendszerét Magyarországon jelenleg nem kötik jogszabályi keretek, de szabványok, illetve nemzetközi ajánlások foglalkoznak teremakusztikai paraméterekkel, és az épületakusztikai követelmények között is szerepelnek olyan mérőszámok, amelyek teremakusztikai vizsgálatokat, számításokat igényelnek. A teremakusztikai tervezés feladata határoló falakkal ellátott (teljesen zárt vagy részben zárt)helyiségekben biztosítani a célnak megfelelő akusztikai minőséget, elsősorban a visszaverődések, elnyelések tekintetében, azaz a külső zavaró zajhatáson kívüli körülmények befolyásolásával. A teremakusztikai tervezés feladata a beszédcélú helyiségek, konferenciatermek, tantermek vagy vallási terek esetében a megfelelő beszédérthetőséget, zenei célú helyiségek esetén a zenei érthetőséget, a megfelelő zengést, térérzetet, hangosságot, stb. biztosítani. Teremakusztikai paraméterekre kötelezően alkalmazandó magyar előírások egyelőre nincsenek. A tervezéskor a nemzetközi illetve hazai gyakorlatban is ismert ajánlott és a funkció szerint javasolt betartandó értékeket alkalmazzuk. Nagyobb zenei célú termek teremakusztikai paramétereire a szakirodalomban publikált ajánlott értékeket veszi figyelembe a tervező. Osztálytermek illetve más termek teremakusztikájára alapvetően nemzeti ajánlások vagy szabványok használatosak. Bizonyos mértékű akusztikai alapkövetelményeket már az 1980-as években meghatároztak (pl. Belgiumban (Ministerie van openbare werken – Bestuur der Gebouwen 1979. TYPE-BESTEK 110, geldend als vaste bijlage bij de bijzon- dere bestekken betreffende offerteaanvragen voor geïndustrialiseerde gebouwen), de szélesebb körben a 2000-es évek elején kezdődtek el a szabványosítási és ajánlási folyamatok, amelynek eredményei néhány év alatt lezárultak (USA: ANSI S12.60, Japán: AIJES-S001-2008, Új-Zéland: AS/NZS 2107, Németország: DIN 18041, Franciaország: NF S 31-080, Svédország: SS25268). A teremakusztikai optimalizáló méretezés alatt itt most olyan tervezési eljárást értünk, amely a tervezési körülményeknek és a céloknak együttesen a lehető legjobban felel meg. Az optimalizálás kritériumai sokrétűek lehetnek: célok (objektív akusztikai paraméterek vagy mértékek maximalizálása), kötöttségek (és az ezek figyelembe vétele melletti megfelelések biztosítása), költség (minimális költség) vagy üzemeltetési szemléletű (minimális változások biztosításával multifunkciós terek létrehozása).
3. alkalom, 2021. november 17. (szerda)
Program:
10:00 – 11:30
Előadó: dr. habil. Reis Frigyes
Oktatási épületek akusztikai minőségének létrehozása a hatályos szabványok és rendeletek alapján
Tartalmi összefoglaló: Az oktatási épületek (amelyekben tantermek, előadótermek, tornaterem, zeneterem, nyelvi termek, esetleg műhelyek vannak) szükséges akusztikai minőségének meghatározása az épület és helyiségei rendeltetéséből közvetlenül levezethető. Az akusztikai minőség célértékeit legpontosabban a „MSZ 15601-1: belső hangszigetelés; MSZ 15601-2: homlokzati szerkezetek hangszigetelése; MSZ 2080: teremakusztika; 27/2008 KvVM-EüM rendelet: külső, belső zajhatárértékek” dokumentumok adják meg. Az előadásban esettanulmány jelleggel egy-két oktatási épület részlet megoldásait mutatjuk be, ami a követelmények megállapítására, a szerkezet választásra, a gépészeti berendezések kiválasztására és a berendezések telepítésére terjed ki. Az esettanulmányok számát a rendelkezésre álló idő kiméret határozza meg.
11:45 -13:15
Előadó: Dr. Márki Ferenc, BME Hálózati Rendszerek és Szolgáltatások Tanszék egyetemi docens, laborvezető
Repülőgépzaj hatása: akusztika vagy pszichológia? (avagy Repülőgépzaj hatása: akusztikai és nem-akusztikai tényezők)
Tartalmi összefoglaló: Az akusztikában hagyományosan mindent dB-lel írunk le, minősítünk. Ennek megfelelően ugyanígy járunk el akkor is, amikor jogilag azt fogalmazzuk meg, hogy mi az, ami „túl hangos”, azaz kezdeni kell vele valamit a lakosság védelme érdekében. A repülőgép-zaj sem kivétel ez alól: az egyes gépek repülési engedélyét EPNL (Effective Perceived Noise Level – effektív érzékelt zajszint) kritériumok betartásához kötik, a repterek tolerálandó zaját pedig LDEN (Day-Evening-Night Level – nappali-esti-éjszakai zajmutató) értékek alapján határozzák meg. Mindkettő annyiban „több”, mint az alap (dB-ben kifejezett) hangnyomásszint, hogy a zaj valamilyen szubjektív különösen zavaró jellemzőjét súlyozó tényezőkkel figyelembe veszik. Sajnos az derült ki, hogy a repülőgépzaj esetében ezen túlmenően a nem-akusztikai (viszony a reptérhez, félelmek, hírek, stb.) tényezőknek sokkal nagyobb jelentősége van a zaj megítélése szempontjából, mint egyéb zajforrásoknál. Az előadásban a repülőgépzaj emberre gyakorolt hatása lesz a fókuszban, egységben kezelve az objektív és a szubjektív tényezőket.
14:00 – 15:30
Előadó: Dr. Tulipánt Gergely egyetemi docens
Gondolatok a közlekedési zaj- és rezgésvédelem területéről
Tartalmi összefoglaló: A műszaki akusztikai és környezeti zajvédelemi alapfogalmak. Alapvető forgalomtechnikai, járműdinamikai és közlekedési pályákkal kapcsolatos ismeretek a zaj- és rezgésvédelem szempontjából. Az egyes közlekedési ágazatok zaj- és rezgésforrásai. A közlekedési zaj- és rezgéscsökkentés primer, valamint szekunder módszerei. Közlekedési létesítmények tervezésének akusztikai szempontjai, területrendezési kérdések. A teljes közlekedési folyamat globális értelemben vett zajvédelme. A közlekedési folyamatok által okozott zaj és rezgés elleni védekezés néhány aspektusának, aktualitásának bemutatása a szemléletformálás érdekében.