Több mint egy évvel ezelőtt, 2022. április 1-jén jelent meg az építésügyi és építésüggyel összefüggő szakmagyakorlási tevékenységekről szóló, 266/2013. (VII. 11.) Kormányrendelet új változata. A módosítással egy hosszú küzdelem végére értünk, az eredménynek mindannyian örültünk, és úgy gondoljuk, az elért eredmény hasznos és pozitív változás az akusztikával összefüggő szakértői és tervezői területen dolgozók, és a szakértők szolgáltatásait igénybe vevők számára egyaránt.
A rendelet korábbi változatának több hibája és hiányossága is volt, melyeknek csak kis része érintette szakterületünket. A változtatást régóta szorgalmazta nem csak az MMK Akusztikai Tagozata, de más tudományos szervezet is, így az OPAKFI is. A 2015-ös megalakulásakor az MMK Akusztikai tagozata a jogosultságok kérdéskörének rendbetételét jelölte ki egyik első kiemelt feladatának.
A 266/2013. (VII. 11.) rendelettel kapcsolatos problémák
A korábbi rendeletben az építészeti akusztikai tervezés és szakértés az épületfizikai tervezés (gépészeti tervezési szakterület, G-ÉF) és szakértés (szakági építésügyi szakterület, SZÉS4) alá volt besorolva, amivel első ránézésre semmi probléma nincs. Azonban – vélhetően adminisztratív hiba miatt – ezen tevékenységek gyakorlását a rendelet csak okleveles építészmérnök, szerkezetépítő mérnök és gépészmérnök számára tette lehetővé, de például villamosmérnökök számára nem.
Emellett gondot okozott az is, hogy az akusztikai területen tevékenykedő szakértőknek a jogosultság fenntartásához gépészeti és építésügyi vizsgákat kellett tenniük, és továbbképzési kötelezettségüket jellemzően csak szakterületüket nem érintő előadásokkal teljesíthették. Utóbbi problémát az Akusztikai tagozat megalakulását követően az évi 3 alkalommal tartott, akusztikai szakmai továbbképzéssel már a rendeletmódosítás előtt orvosolta.
A jogosultságokkal kapcsolatban további problémát jelentett az is, hogy több olyan szakterületet is összevont, melyet jellemzően kizárólag egy-egy szakterületre specializálódott szakértők műveltek, így lényegében olyan jogosultságokat nevesített, mely a gyakorlatban előforduló esetek többségére nem alkalmazható.
Fentieken kívül a rendelet hiányossága volt, hogy a teremakusztika és az audio-vizuális rendszerek tervezése szakterületeket sehol nem említette. Ezért az ilyen tervezési és szakértői feladatokra elvárásként nem lehetett megfelelő jogosultságot előírni.
A hiányosságokat átmenetileg és részben orvosolandó, az Akusztikai tagozat az építészeti akusztikai szakterületre kiadható tanúsítvány (A-ÉP) dolgozott ki. A tanúsítvánnyal a tagozat igazolta, hogy az érintett szakértő megfelelő jártassággal rendelkezik az épületakusztika és teremakusztika témakörébe tartozó feladatok megoldásához.
Az új rendelet akusztikai szakembereket érintő változásai
Az új rendeletben
- megjelent az A jelű, építészeti akusztikai tervezői és a SZÉS13 jelű, építészeti akusztikai szakértői jogosultság, mely gépészeti akusztikai, épületakusztikai és teremakusztikai tervezési és szakértői tevékenységeket öleli fel;
- ennek megfelelően a SZÉS4 és G-ÉF jogosultságokból kikerültek az akusztikát érintő témák, maradtak az épület hőszigetelésével, nedvességviszonyokkal, légáteresztésével kapcsolatos területek; és
- megjelent az AVT jelű, audio-vizuális rendszerek és berendezések tervezése szakterület.
- A módosítás rendezte a jogosultságokhoz szükséges képesítési követelmények kérdését is.
Természetesen a rendeletben felsorolt képzettségek mellett – ahogy korábban is – az azokkal egyenértékűnek tekinthető szakképzettséggel is megszerezhetők az egyes jogosultságok, az egyenértékűséget minden esetben a kamara szakbizottsága vizsgálja meg.
Az AVT Audiovizuális rendszerek és berendezések szakterületre vonatkozó jogosultsággal kapcsolatban meg kell jegyeznünk, hogy további pontosítására van szükség. Ezért az Akusztikai Tagozat az Elektrotechnikai tagozattal közösen további módosító indítványt dolgozott ki. Amíg a Rendelet újabb módosítása nem történik meg, a két tagozat közös állásfoglalása szerint kell eljárni (az állásfoglalás 2022.augusztus 26-án született). Az állásfoglalás kimondja:
A 266-os rendelet AVT Audiovizuális rendszerek tervezésének pontosítására van szükség, így a Korm. rendeletben szereplő jogosultsági leírások pontosításáig a Magyar Mérnöki Kamara Akusztikai Tagozata és Elektrotechnikai Tagozata álláspontja szerint az audiovizuális tervek mind az AVT, mind a V jogosultsággal elkészíthetők.
Az új jogosultságok megjelenésén túl
Természetesen az új jogosultságok megjelenése számos egyéb teendővel is járt. A jogosultságokhoz vizsgakérdéseket és a felkészülést segítő kérdésgyűjteményt és irodalomjegyzéket vagy más segédanyagot is kellett készíteni. A kérdések és anyagok elkészültek, ezek karbantartása és bővítése, a vizsgák lebonyolítása azonban folyamatos feladat tagozatunknak.
Emellett tagozatunk továbbra is rendszeresen szervez továbbképzéseket, ahol szakértőink minden alkalommal az akusztika széles spektrumából 3-3 tématerületről hallgathatnak meg előadásokat: általános zaj- és rezgésvédelem, légtechnikai rendszerek tervezése, gépészeti akusztika, épület- és teremakusztikai tervezés, méretezés, korszerű akusztikai méréstechnikai módszerek, közúti, vasúti és légijárművek által okozott zaj- és rezgésterhelés, járművek belső akusztikája, numerikus szimulációk, hazai és nemzetközi szabványosítás, stb.
Az új jogosultságok megjelenése mérföldkő
Az audio-vizuális rendszerek tervezése jogosultság hiánypótló. A középületekben mára teljesen általánossá vált audio-vizuális rendszerek tervezése egyszerre igényli a villamosmérnöki, rendszertechnikai, teremakusztikai és hangtechnikai ismereteket is, melyhez egyik korábbi jogosultság és azok kombinációja sem biztosította a szükséges szakértelem meglétét.
Hasonlóan ehhez, az új épületakusztikai jogosultságok megkönnyítik az épület- vagy teremakusztikai feladatok elvégzésére alkalmas, kellő jártassággal és tudással rendelkező szakemberek elérését, azonosítását. Az akusztikai komfort iránti igény egyre nő, a Covid-miatti lezárások alatt home office-ban végzett munka és a folyamatos otthonlét miatt a növekedés felgyorsult, ennek köszönhetően az épület- és teremakusztikai és gépészeti akusztikai tervezői és szakértői feladatok száma az utóbbi években megsokszorozódott. A megnövekedett igény kiszolgálására a megfelelő tudással rendelkező szakértők megvannak, az új jogosultságok alapján pedig meg is találhatók.
Azt is fontos eredménynek tartjuk, hogy a kizárólag zaj- és rezgésvédelemmel foglalkozó, SZKV-1.4 jogosultsággal rendelkező szakértők ezen új jogosultságok megszerzése nélkül, továbbképzési kötelezettségektől mentesen továbbra is folytathatják eddigi tevékenységüket.
Az új jogosultságokat az építőipar szinte azonnal felfedezte. Az elmúlt év több közbeszerzésének akusztikai feladataihoz már a megfelelő, dedikált szakértelemmel bíró, épületakusztikai tervező és szakértő és audio-vizuális rendszertervező jogosultság meglétét írták elő, melyet sikerként könyvelhetünk el. A tagozatunk alakulásakor kitűzött egyik első kiemelt cél megvalósulása az akusztikai szakma fontos mérföldköve.
A jogosultságok megszerzése
Az új jogosultságok megjelenésének következményeként a tagozat – a 3/2023(II.8.) elnökségi határozat értelmében – a korábban kiadott A-ÉP tanúsítványt visszavonja.
Az új szakértői jogosultságok megszerzése tehát az alábbi módokon lehetséges:
- a korábbi (MMK által kiadott) A-ÉP tanúsítvánnyal rendelkezők a területi kamaránál igényük bejelentését követően az A és SZÉS13 jogosultságokat megkapják. Ezzel összefüggésben az A-ÉP tanúsítvány megléte a nyilvántartásból törlődik.
- a korábbi (MMK által kiadott) G-ÉF jelű, általános épületfizikai tervezési szakterületre vonatkozó jogosultsággal rendelkezők a területi kamaránál kérvényezhetik az A építészeti akusztikai tervezői jogosultságot a kamara által rendszeresített formanyomtatvány kitöltésével és az építészeti akusztika területén szerzett tervezői tapasztalatuk bemutatására szolgáló referenciaigazolás benyújtásával. A kérelmet az Akusztikai Tagozat Szakérői testülete bírálja el. A referenciák megfelelősége esetén az A épületakusztikai tervezői jogosultságot a kérvényező vizsga nélkül megkapja.
- a korábbi (MMK által kiadott) SZÉS4 jelű, általános épületfizikai szakértői szakterületre vonatkozó jogosultsággal rendelkezők a területi kamaránál kérvényezhetik a SZÉS13 építészeti akusztikai szakértői jogosultságot a kamara által rendszeresített formanyomtatvány kitöltésével és az építészeti akusztika területén szerzett szakértői tapasztalatuk bemutatására szolgáló referenciaigazolás benyújtásával. A kérelmet az Akusztikai Tagozat Szakérői testülete bírálja el. A referenciák megfelelősége esetén a SZÉS13 épületakusztikai tervezői jogosultságot a kérvényező vizsga nélkül megkapja.
- minden egyéb esetben az A vagy SZÉS13 jogosultságok a kamara által rendszeresített formanyomtatvány kitöltésével és az építészeti akusztika területén szerzett tervezői vagy szakértői tapasztalat bemutatására szolgáló referenciaigazolás benyújtásával kérvényezhetők. A kérvény elbírálása után és sikeres jogosultsági vizsgát követően a jogosultságot kérvényező megkapja.
- A fenti jogosultságok megszerzése után, az aktív jogosultsági státusz fenntartásához az előírt éves továbbképzési kötelezettség teljesítése szükséges.