Több mint 50 résztvevővel sikeres online továbbképzést tartott az Akusztikai Tagozat 2020. október 14-én. A becsatlakozók a tagozati továbbképzések megszokott rendje szerint 3 különböző témájú előadást hallgathattak végig.
Nagyszámú résztvevő az Akusztikai tagozat legutóbbi továbbképzésén
Több mint 50 résztvevővel sikeres online továbbképzést tartott az Akusztikai Tagozat 2020. október 14-én. A becsatlakozók a tagozati továbbképzések megszokott rendje szerint 3 különböző témájú előadást hallgathattak végig.
Elsőként Buskó András (MÁV) Fenntarthatóság és a vasúti zajvédelem című előadásában a környezetvédelmi kihívásokról, a Fenntartható Fejlődési Célok követelményrendszeréről, és a vasúti zaj- és rezgésvédelem feladatairól beszélt. Előadásának második felében az Európai Unió zajvédelmi stratégiájáról, az egységes zajszámítási metodikáról, a zajtérképezésről és a zaj- és rezgésvédelmi lehetőségekről esett szó.
Második előadónk Bite Pál Zoltán (Vibrocomp Kft.) a környezeti zajterhelés minősítéséhez bevezetett „Harmonica Index„-ről tartott előadást. Előadásában először a különböző zajforrások által létrehozott zajterhelés jellemzői alapján a zajterhelés minősítére legelterjedtebben használt egyenértékű hangnyomásszint előnyeit és hátrányait vette sorra. Ezek után ismertette a Harmonica projekt során kifejlesztett Harmonica Index fogalmát, mellyel a zajterhelés a decibelskála helyett grafikusan, egy 10-es skálán reprezentálható, megkönnyítve ezzel a zajterhelés mértékének és a zajvédelmi intézkedések kommunikációját. Előadása végén a Harmonica Index alkalmazását néhány hazai és külföldi esettanulmányon keresztül szemléltette.
A továbbképzés záróelőadását Muntag András (Enviro Plus Kft.) és Berndt Mihály (Hermann Ottó Intézet) közösen tartotta az új MSZ ISO 1996-1:2020 szabványról. A 2016-2017-es felülvizsgálat során az ISO 1996 szabványsorozat új témakörökkel bővült és több helyen módosult. A szabvány 1. lapja (1. része) magyar nyelven 2020 elején jelent meg. Az előadásban először a szabványsorozat általános ismertetésére került sor, összehasonlítva az előző és az új változatot, kiemelve a fontosabb változásokat. Ezek után az újonnan megjelent témakörök ismertették: a háttérzaj és alapzaj fogalmát, a meteorológiai tényezőket és a megbízhatóság kérdését, végül pedig a lakossági toleranciaszint fogalmát és kezelését.